Światowy Dzień bez papierosa.
WHO nakłania do podwyższenia podatku

Wyższe podatki to najlepszy sposób na ograniczenie palenia papierosów. Tak twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Tegoroczne motto nakłania do podwyższenia podatków.Jeśli podatek od tytoniu wzrasta o 10 procent, to sprzedaż wyrobów tytoniowych spada: o cztery procent w krajach bogatszych i o pięć procent w krajach mniej zamożnych - stwierdza analiza WHO.

Eksperci Organizacji podają przykład Filipin, Egiptu, Francji czy Turcji, gdzie mechanizm ten zadziałał bardzo wyraźnie. Jeśli na całym świecie podatki od każdej paczki papierosów wzrosłyby o połowę, to liczba palących spadłaby o 49 milionów - wynika z symulacji WHO.

Jej autorzy twierdzą także, że wyższe podatki to wyższe wpływy do budżetów i że podniesiona akcyza - wbrew opinii lobby tytoniowego - wcale nie szkodzi gospodarce.

5 czerwca w Sali kina Tur z okazji obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu odbyła się inauguracja konkursu plastycznego skierowanego do uczniów klas piątych szkół podstawowych oraz konkursu na projekt ulotki PSSE w Turku, a także konkursu ,,Trzymaj formę”. Nasze gimnazjum reprezentowali: Dawid Ćwiek, Wiktoria Wróbel, Wiktoria Przybyła oraz Aleksandra Malesza.Uczniowie otrzymali okolicznościowe upominki oraz dyplomy. Oglądali również wstrząsający film w reżyserii Anny Kazejak - ,, Obietnica”.

Opracowała: mgr Jolanta Prusinowska