LEKCJE WOLNOŚCI

W samo południe 4 czerwca 1989

Tak brzmiał tytuł „Lekcji Wolności” przeprowadzonych 4 czerwca w naszej szkole z okazji 25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, w których zwycięstwo odniosła „Solidarność”.

„4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm. Po raz pierwszy w tym dniu wybory nie były już fikcją propagandową, ale wyborami naprawdę. Wybraliśmy wtedy życie w wolności” - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Warszawie.

Lekcje Wolności to akcja zorganizowana przez MEN w ramach obchodów wydarzeń z 1989 roku. Miały one za zadanie przybliżyć uczniom genezę i skutki tamtych wydarzeń oraz zapoznać z najnowszą historią Polski. Gimnazjaliści do zajęć przygotowali się przez kilka tygodni, przeprowadzili wywiady z krewnymi i przygotowali prezentacje na temat wspomnień sprzed 25 lat. W usystematyzowaniu wiadomości pomogły lekcje 4 czerwca przeprowadzone przez p. Renatę Jaśkiewicz. Uczniowie obejrzeli na nich film edukacyjny poświęcony zmianom ustrojowym, dyskutowali na temat wolności, przypomnieli sobie sylwetki osób, dzięki którym zmiany w Polsce były możliwe.

Również nasza szkoła w tych dniach wyglądała inaczej. Rozwiesiliśmy plakaty wyborcze, które zachęcały do wzięcia udziału w wyborach w 1989 roku, między innymi te z Garym Cooperem i przygotowaliśmy gazetkę o obradach Okrągłego Stołu.

„Lekcje Wolności” zostały przeprowadzone w oparciu o „Tekę Edukacyjną – Lekcje Wolności” przygotowaną przez MEN, zamieszczoną na portalu Scholaris.

Urny wolności Czerwiec 89

Czwarty czerwca 1989

Wolne wybory się odbyły

I tak wiele nam w Ojczyźnie