32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

"Tego dnia grudzień wstawał z bladą zimną twarzą"

Kazimierz J. Węgrzyn,"Grudzień"

13 grudnia w niedzielny poranek, 32 lata temu, zamiast kolejnego wydania programu dla młodzieży „Teleranek”, Polacy usłyszeli komunikat Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego o wprowadzeniu na terenie całej Polski stanu wojennego i o zaostrzeniach rygorów w życiu publicznym. Stan wojenny obowiązywał w Polsce prawie dwa lata, gdyż zniesiono go dopiero 22 lipca 1983 roku. W tym okresie internowano ponad 10 tysięcy osób, rozwiązano NSZZ „Solidarność” i inne organizacje społeczno-polityczne, wprowadzono zakaz poruszania się nocą i wydawania pism.

Aby uczcić pamięć o bohaterach tamtych tragicznych dni, więzionych, pobitych i zamordowanych, udekorowaliśmy korytarz naszej szkoły. Przypomnieliśmy twarze trzydziestu dwóch z tych, którzy oddali życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce (m.in. ks. Jerzego Popiełuszkę, Grzegorza Przemyka czy Józefa Czekalskiego – górnika z kopalni „Wujek”). Przez radiowęzeł nadana został również informacja o przebiegu stanu wojennego.

Podczas przerw nasze gimnazjalistki, rozdając ulotki, zachęcały pozostałych uczniów, jak również nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły do przyłączenia się do akcji zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności” i zapalenia o 19.30 w oknie świeczki symbolizującej pamięć o ofiarach.