Święto Bibliotek Szkolnych
30 października 2013r.

30 października w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym gimnazjum odbył się konkurs historyczny połączony z przedstawieniem, przygotowany przez szkolną bibliotekarkę.
Nasi uczniowie wcielili się w znane postacie historyczne, między innymi w Juliusza Cezara, Bolesława Chrobrego, królową Jadwigę czy Marię Skłodowską-Curie i zaprezentowali się publiczności wygłaszając krótkie monologi dotyczące ich życia i działalności lub znane sentencje. Pozostali gimnazjaliści mieli za zadanie odgadnąć, kim jest postać, która pojawiła się na scenie.

Charakteryzacja była tak wymowna, że nasi uczniowie poradzili sobie bez większych problemów, jedynie w przypadku Romualda Traugutta potrzebne było niewielkie wsparcie pani dyrektor. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki oraz gromkie brawa. Konkurs przebiegał w radosnej atmosferze, choć towarzyszyły mu spore emocje.

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, organizację powstałą w 1971 roku, zajmującą się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych obchodzone w październiku.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało:

Biblioteki szkolne – bramy do życia.