Nie daj szansy AIDS!

Obchodzony w niedzielę, 17 maja, 32 Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS stał się w naszej szkole okazją do działań profilaktycznych, które miały na celu zwiększyć świadomość na temat wirusa HIV i AIDS, a tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w Polsce i zmniejszenia liczby nowych zakażeń.

Wydarzenia zorganizowane w naszej szkole, spektakl profilaktyczny i wystawa poświęcona ludziom znanym zmarłym na AIDS - były okazją od uczczenia pamięci o wszystkich tych, którzy odeszli z powodu epidemii. Wśród ofiar AIDS znalazł się m.in. Freddie Mer¬cu¬ry, lider ze¬spo¬łu Queen, amerykański aktor - Rock Hudson, Arthur Asie - wybitny tenisista, amerykański pisarz, profesor biochemii - Isaac Asimov.

Spektakl profilaktyczny przygotowany przez teatr szkolny „Agrafka” opowiadał historię dwojga nastolatków, którzy z powodu choroby stracili przyjaciół i rodzinę, marzenia i plany na przyszłość. Przedstawienie to miało na celu zwrócić uwagę naszych uczniów na zachowania ryzykowne, które mogą przyczynić się do zakażenia wirusem HIV. Spektakl zachęcał także do niesienie pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS, tolerancji i empatii w stosunku do osób zakażonych.

Na zakończenie warto przypomnieć , że wirusem HIV można się zarazić poprzez:

• stosunek seksualny z zarażoną osobą,

• przetaczanie zakażonej krwi,

• wydzieliny (zwłaszcza zawierające krew), na przykład przez stosowanie tej samej igły, co osoba zarażona,

• przeniesienie wirusa z matki na dziecko okresie okołoporodowym.

HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem i kałem chorego. Wirusa nie przenoszą także komary ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych.

Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Nie należy używać igieł, strzykawek z niewiadomego źródła. Trzeba też mądrze wybierać partnerów seksualnych. Ważna jest także wierność ukochanej osobie.