xxx
20 listopada -Światowy Dzień Rzucania Palenia

Palenie jest passé


Statystyki wskazują, że na raka płuc coraz częściej chorują kobiety i od dwóch lat rak płuc jest głównym zabójcą kobiet. Ten niebezpieczny morderca, który zabija Polki, jest ściśle powiązany z paleniem papierosów.

Do niedawna pierwsze miejsce na liście zgonów wśród kobiet zajmował rak piersi. Co takiego się stało, że panie zaczynają chorować na nowotwór do tej pory zarezerwowany głównie dla mężczyzn? Rozwiązanie tej zagadki jest dziecinnie proste.

Na raka płuc chorują przede wszystkim kobiety urodzone w okresie powojennym, kiedy rozpowszechniło się palenie wśród pań. Wtedy nikt nie myślał o profilaktyce. Niestety, choć dziś wiemy, że wypalając jednego papierosa, wprowadzamy do organizmu 4 tys. związków chemicznych, z czego ponad 40 rakotwórczych, między innymi: tlenek węgla, polon-210, cyjanowodór, amoniak –wiele osób wciąż pali. Nadal dla części młodych osób palenie papierosów to oznaka dorosłości. Dlatego rak płuc zaczyna zabijać coraz młodsze kobiety, nawet 45-latki. Badania jednoznacznie wskazują, że rak płuc jest chorobą występującą prawie wyłącznie wśród osób palących. Przy czym ten rodzaj nowotworu długo nie daje żadnych objawów. Niepokojące sygnały to: przewlekły kaszel, który pojawił się u osoby dotychczas niekaszlącej, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, duszność, świszczący oddech, częste zapalenia płuc lub oskrzeli, chrypka trwająca ponad dwa tygodnie, utrudnione połykanie. .

GALERIA

Opracowanie: mgr Jolanta Prusinowska
Kontakt