Międzynarodowy Dzień Teatru

"Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są."

Tove Jansson, Lato Muminków, Warszawa 1967

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca1957 roku.

W naszym gimnazjum organizacją obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru zajął się szkolny teatr „Agrafka, który przygotował dla gimnazjalistów szereg atrakcji, m.in. rozgrywki międzyklasowe, składające się z konkursu wiedzy o teatrze, konkursu na przebranie za postać literacką i na wykonanie plakatu.

Centralnym punktem obchodów był jednak spektakl Zemsta, przygotowany przez nasze „Agrafki”, którego scenariusz powstał na podstawie komedii Aleksandra Fedry. Uczniowie przypomnieli widzom historię sławnego sporu o mur, który toczyli między sobą Cześnik Maciej Raptusiewicz (w jego roli Aleksandra Derdzińska) i Rejent Milczek (Wiktoria Przybyła), a także perypetie miłosne Klary i Wacława (w roli zakochanych Patrycja Zając i Dawid Golczyński). Na uwagę zasługują także pozostali bohaterowie, Józef Paplikn, w którego rolę brawurowo wcieliła się Weronika Bocian, a także Podstolina (Katarzyna Walaszczyk) i Dyndalski (Katarzyna Młodzieniak).

Myślę, że premierę Zemsty uznać można za kolejny sukces naszego szkolnego teatru, ponieważ przedstawienie bardzo się podobało. Na zakończenie warto zacytować słowa dziennikarki i krytyka teatralnego wypowiedziane w czasie jednego ze swoich wykładów w 2011 r. - Temidy Stankiewicz- Podhoreckiej:

"Teatr jest nie tylko rozrywką na niższym czy wyższym poziomie, ale funkcjonuje też jako swego rodzaju nośnik wiedzy, informacji, kształtowania gustów estetycznych, światopoglądowych, a więc spełnia również niezwykle ważną funkcję formacyjną. Istotny jest kierunek, w jakim owa formacja podąża."