Świętujemy Dzień Ziemi

Los Ziemi jest w naszych rękach

„Ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród. To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu.”.

Eryk Misiewicz

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest to święto naszej planety ustanowione z inicjatywy obrońców środowiska w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Obchody tego dnia z czasem przyjęły się również w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990 roku. Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łączą się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi, której grozi zagłada ze strony człowieka.

W naszej szkole z okazji święta Ziemi Samorząd Uczniowski przygotował turniej międzyklasowy składający się z różnorodnych konkurencji. Uczniowie swoją rywalizację rozpoczęli od konkursu wiedzy ekologicznej. Następnie, po napisaniu testu, poszczególne klasy zaprezentowały część artystyczną i wcześniej przygotowane plakaty. Na koniec przyszedł czas na konkurencje praktyczne. Dwuosobowe zespoły musiały rozpoznać zioła, kwiaty, drzewa i krzewy rosnące na naszych łąkach i w naszych ogrodach, ssaki i ptaki żyjące w Polsce, uczniowie układali również mapę świata z „puzzli” na czas, a także segregowali śmieci. Zadania nie były łatwe, stąd też bardzo często zdarzały się pomyłki. Na uznanie zasługuje jednak zaangażowanie, pomysłowości i determinacja, z jaką gimnazjaliści przystąpili do zadań.

Najwięcej punktów udało się zgromadzić klasie trzeciej, dlatego to właśnie trzecioklasistom przypadł tytuł „Ekologicznej Klasy”, drugie miejsce zajęła klasa druga. Trzecie miejsce tym razem dla pierwszoklasistów.

Warto także dodać, że 4 maja, bo właśnie w tym dniu odbyły się uroczyste obchody, w naszej szkole królował kolor zielony, bowiem nasi uczniowie, na cześć Matki Ziemi założyli zielone ubrania i ozdoby.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do galerii.