Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest 1. grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
W obchody tego święta – podobnie jak w minionych latach - włączyli się również nasi gimnazjaliści pod opieką wychowawców.

Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w II Szkolnym Konkursie Wiedzy o AIDS i Wirusie HIV. Jego zwyciężczynią została Lilianna Czerniejewska, miejsce drugie zajęła Julia Łukaszewska, miejsce trzecie: Laura Szmagaj, Weronika But, Dominik Nowakowski i Anna Młodzieniak.

Klasa druga 1 grudnia rozdała swoim kolegom i koleżankom czerwone kokardki, symbol solidarności z chorymi, a także przygotowała gazetkę poświeconą tematyce AIDS i HIV, z której można się dowiedzieć między innymi na temat profilaktyki HIV i gdzie przeprowadzany jest test diagnostyczny wykrywający przeciwciała.

Trzecioklasiści przygotowali zaś dwa plakaty, a podczas jesiennej wywiadówki – w dniu 4 grudnia - rozdali czerwone kokardki przybyłym na nią rodzicom.

Na zakończenie warto przypomnieć , że wirusem HIV można się zarazić poprzez:

• stosunek seksualny z zarażoną osobą,
• przetaczanie zakażonej krwi,
• wydzieliny (zwłaszcza zawierające krew),
• przeniesienie wirusa z matki na dziecko w okresie okołoporodowym.

HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem i kałem chorego. Wirusa nie przenoszą także komary ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych.

Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Nie należy używać igieł, strzykawek z niewiadomego źródła. Trzeba też mądrze wybierać partnerów seksualnych. Ważna jest także wierność ukochanej osobie.

W przypadku pytań warto zajrzeć na stronę internetową Krajowego Centrum ds. AIDS. Znaleźć tam można między innymi adresy i godziny otwarcia punktów, http://www.aids.gov.pl/pkd/.