Stop narkotykom! Stop niewierności! Stop AIDS!

Obchodzony w niedzielę 15 maja 33. Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS stał się w naszej szkole okazją do działań profilaktycznych, które miały na celu zwiększyć świadomość młodzieży na temat wirusa HIV i AIDS, a tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w Polsce i zmniejszenia liczby nowych zakażeń. Wydarzenia zorganizowane w naszej szkole - spektakl profilaktyczny i gazetka tematyczna - były też okazją od uczczenia pamięci o wszystkich tych, którzy odeszli z powodu epidemii.

W czasie spektaklu profilaktycznego, przygotowanego przez teatr szkolny „Agrafka”, odczytane zostały listy młodych ludzi zakażonych wirusem HIV oraz rodziców, których dzieci zmarły na AIDS. Nasi gimnazjaliści mogli również wysłuchać wierszy napisanych przez ludzi dotkniętych przez tę nieuleczalną chorobę oraz rad dla przyjaciół chorego. Przedstawienie to miało na celu zwrócić uwagę młodzieży na zachowania ryzykowne, które mogą przyczynić się do zakażenia wirusem HIV. Spektakl zachęcał także tolerancji i empatii w stosunku do osób zakażonych, w myśl zasady „Strach nie chroni, nienawiść nie leczy”.

Na zakończenie warto przypomnieć , że wirusem HIV można się zarazić poprzez:

• stosunek seksualny z zarażoną osobą,

• przetaczanie zakażonej krwi,

• wydzieliny (zwłaszcza zawierające krew), na przykład przez stosowanie tej samej igły, co osoba zarażona,

• przeniesienie wirusa z matki na dziecko okresie okołoporodowym.

HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem i kałem chorego. Wirusa nie przenoszą także komary ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych.

Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Nie należy używać igieł, strzykawek z niewiadomego źródła. Trzeba też mądrze wybierać partnerów seksualnych. Ważna jest także wierność ukochanej osobie.