BEZPIECZNE WALENTYNKI 2016

Zwyciężczynią konkursu szkolnego „Bezpieczne walentynki 2016” została Wiktoria Golczyńska z klasy drugiej. Jego rozstrzygniecie miało miejsce 13 stycznia br. Uczennica przygotowała ulotkę promującą zachowania bezpieczne w czasie walentynek poświeconą profilaktyce AIDS i HIV.

ULOTKA

Wydrukowane ulotki zostały rozdane nauczycielom i rodzicom podczas styczniowej wywiadówki. Na zakończenie warto przypomnieć, że wirusem HIV można się zarazić poprzez:

• stosunek seksualny z zarażoną osobą,

• przetaczanie zakażonej krwi,

• wydzieliny (zwłaszcza zawierające krew), na przykład przez stosowanie tej samej igły, co osoba zarażona,

• przeniesienie wirusa z matki na dziecko okresie okołoporodowym.

HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem i kałem chorego. Wirusa nie przenoszą także komary ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych.

Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Nie należy używać igieł, strzykawek z niewiadomego źródła. Trzeba też mądrze wybierać partnerów seksualnych. Ważna jest także wierność ukochanej osobie.

Gratulujemy naszej uczennicy i zachęcamy pozostałych uczniów do większego zaangażowania się w życie szkoły!

AIDS

Opracowanie:mgr Renata Jaśkiewicz