WIOSNA, ACH TO TY!

„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty ...”

Słowami piosenki pt. „Wiosna, ach to Ty” Marka Grechuty rozpoczęliśmy świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny. Świętowanie dość nietypowe, gdyż po raz pierwszy poznaliśmy bliżej Irlandię oraz Dzień Świętego Patryka. Flaga Irlandii, balony w jej kolorach, zielone, trójlistne koniczynki oraz element koloru zielonego w strojach występujących wspaniale przeniosły nas w klimat tego irlandzkiego święta.

Wysłuchaliśmy hymn Irlandii oraz poznaliśmy jego słowa wyrecytowane przez Agatę Czajkowską.
Nikola Przybyła wprowadziła nas na Szmaragdową Wyspę irlandzkim błogosławieństwem. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się co symbolizują kolory flagi Irlandii, kto stoi na czele tego państwa, poznaliśmy najwybitniejszego irlandzkiego pisarza – Jonathana Swifta, w którego rolę wcielił się Maciej Jabłonowski oraz irlandzkiego muzyka Bono – który został zaprezentowany przez Kacpra Karpińskiego. Karolina Stolarek przedstawiła najbardziej znanego skrzata irlandzkiego.

Wszyscy zgromadzeni otrzymali trójlistne koniczynki, które są symbolem szczęścia i powodzenia. Jedna z nich zawierała nagrodę niespodziankę. Uczeń klasy I – Michał Witaszewski okazał się szczęśliwcem i otrzymał w losie ocenę bardzo dobrą z języka angielskiego. Istotę trójlistnej koniczyny wytłumaczyła Lilianna Czerniejewska w roli świętego Patryka, pojmana przez żołnierza – Macieja Żmijewskiego i przyprowadzona przed oblicze króla – Łukasza Pięty.

Na zakończenie przedstawienia wszyscy występujący uczniowie zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię, jak Irlandię”. Dominika Moksik oraz Nikola Przybyła sprawdziły jak uważnie uczniowie Gimnazjum Społecznego słuchali i co zapamiętali. Uczennice przeprowadziły quiz składający się z piętnastu pytań. Jak się okazało uczniowie znali odpowiedź na wszystkie pytania. Ta krótka lekcja dotycząca kultury brytyjskiej na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowanie: mgr Sylwia Darul