35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia w niedzielny poranek, 35 lat temu, zamiast kolejnego wydania programu dla młodzieży „Teleranek”, Polacy usłyszeli komunikat Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego o wprowadzeniu na terenie całej Polski stanu wojennego i o zaostrzeniach rygorów w życiu publicznym. Stan wojenny obowiązywał w Polsce prawie dwa lata, gdyż zniesiono go dopiero 22 lipca 1983 roku.

Dokładna liczba ofiar stanu wojennego nie jest znana, przypuszcza się, że w wyniku działania milicji, wojska i ZOMO zginęło lub zamordowanych zostało ponad 70 osób. Ogólną liczbę ofiar ocenia się na kilkaset.

Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia sprzed trzydziestu pięciu lat udekorowaliśmy korytarz naszego gimnazjum i przeprowadziliśmy prelekcje dla całej społeczności szkolnej. Na gazetce zamieszczone zostały informacje i zdjęcia dołączone do Tek Edukacyjnych IPN. Uczniowie obejrzeli prezentacje oraz filmy archiwalne dokumentujące sytuację w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego oraz wysłuchali piosenek, które stały się symbolem walki z komunistycznym reżimem, utworu Mury Jacka Kaczmarskiego i Miejmy nadzieję w wykonaniu Jacka Wójcika.

Na zakończenie warto zacytować fragment wiersza Kazimierz J. Węgrzyna Grudzień.

….tego dnia grudzień wstawał z zimną bladą twarzą
wiało grozą na przestrzał od polskiej ulicy
ciemną strużką krew ciekła w zapocone bluzy
dźwigali z ciężką piersią swój los robotnicy