xxx
GRYPA - „Zaszczep się wiedzą”

W dniu 24 stycznia 2018 r. naszą szkołę odwiedziła pani Violetta Bysiek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wyszynie i przeprowadziła pogadankę na temat grypy zatytułowaną: „Zaszczep się wiedzą”. Pani pielęgniarka zwróciła uwagę naszych uczniów na różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem, a także na to, jak uchronić się przed zachorowaniem i powikłaniami pogrypowymi.

Na zakończenie warto przypomnieć, że grypa to ostre wirusowe zakażenie dróg oddechowych wywołane przez wirusy grypy. W celu zapobieżenia zachorowaniu zalecą się:

1. Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
2. Regularne mycie rąk. Częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, środkiem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu.
3. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
4. W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem – unikanie tłumu i masowych zgromadzeń.
5. Zakrywanie ust podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

W profilaktyce grypy ważne są również:

1. odpowiednie ubranie na cebulkę, czyli tak, aby zawsze można było zdjąć dodatkową warstwę ubrania lub ją założyć,
2. dieta - w jesienno-zimowej diecie nie może zabraknąć m.in. kasz (m.in. jaglana, gryczana), warzyw i owoców (najlepiej z naszej strefy klimatycznej), kiszonek, sycących domowych zup-kremów, ryb (jeśli jesz ich mało wzbogacaj menu tranem), do picia najlepsza jest herbata z dzikiej róży i malin),
3. odpowiednia ilość snu,
4. ćwiczenia i aktywność fizyczna (min. pół godziny spaceru na świeżym powietrzu).

GALERIA

Opracowanie: Renata Jaśkiewicz
Kontakt