Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS.

Aby zwrócić uwagę gimnazjalistów na problem AIDS, w naszej szkole przeprowadziliśmy szereg działań profilaktycznych. Na lekcjach biologii, wychowania do życia w rodzinie oraz godzinach do dyspozycji wychowawcy odbyły się pogadanki i prelekcje. 17 listopada nasi uczniowie w czasie jesiennej wywiadówki rozdali czerwone kokardki – symbol solidarności z chorymi - rodzicom, a 1 grudnia, podczas długiej przerwy, uczniom i nauczycielom. Wirusowi HIV i chorobie AIDS poświęciliśmy również gazetkę szkolną.

Punkom kulminacyjnym naszych działań był jednak III Szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS i Wirusie HIV. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z naszej szkoły. W tym roku jego zwycięzcą zostali: Wiktoria Matuszak, Dominik Wojdak, Dominik Filipinko i Mikołaj Gierłowski – uczniowie klasy drugiej. Kolejne miejsce zajęli: Filip Kośniowski, Anna Młodzieniak i Weronika Sikorska.

Na zakończenie warto przypomnieć , że wirusem HIV można się zarazić poprzez:
• stosunek seksualny z zarażoną osobą,
• przetaczanie zakażonej krwi,
• wydzieliny (zwłaszcza zawierające krew), na przykład przez stosowanie tej samej igły, co osoba zarażona,
• przeniesienie wirusa z matki na dziecko w okresie okołoporodowym.

HIV nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem i kałem chorego. Wirusa nie przenoszą także komary ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych.
Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka. Nie należy używać igieł, strzykawek z niewiadomego źródła. Trzeba też mądrze wybierać partnerów seksualnych. Ważna jest także wierność ukochanej osobie. V W przypadku pytań warto zajrzeć na stronę internetową Krajowego Centrum ds. AIDS. Znaleźć tam można między innymi adresy i godziny otwarcia punktów, http://www.aids.gov.pl/pkd

Opracowanie: Renata Jaśkiewicz